Od nápadu k modelu v mžiku
Už jste určitě slyšeli o tiskárně, která umí tisknout plastové modely – tedy o 3D tisku. V dnešní době už existují různé druhy a velikosti, veliké výkonné tiskárny, ale i malé a relativně levné domácí stroje. Pro mě je to moc užitečný pomocník, když se umí správně využít a používat.
Tisknout na ní můžete modely stažené z internetu. Těch je v dnešní době nepřeberné množství na stránkách ke stažení zdarma, nebo je lze zakoupit (většinou u složitějších a speciálních kousků).
Díky 3D modelovacím programům si můžete navrhnout i vlastní originální výtvor. V mém případě jsem si navrhnul různé držáčky (na reproduktory, notebook, sluchátka, kabely, klávesnici počítače nebo třeba sprchy). Je to veliká výhoda hlavně u částí, které se už nedají sehnat. Nebo originálních kousků přímo na míru…jediným limitem je jen velikost pracovní plochy tiskárny a vaše představivost.
Jednou se mi ulomila taková plastová součástka na šatní skříni a kvůli tomu pak dveře nedržely zavřené. Stačilo asi půl hodiny…nejdříve změřit starý díl a ten pak vymodelovat v 3D programu. Tiskárně na vytisknutí malé součástky stačilo asi 20minut. Nový díl už dva roky slouží a zdá se být pevnější než originál.
Jakou tiskárnu si pořídit?
Já vlastním čínskou Creality Ender-3 s pár drobnými vylepšeními (upgrady), jako je přídavný ventilátor na ofuk trysky, přímý extruder a několik drobných krytů (vše vytištěné na této tiskárně).
Pořizovací cena asi 4.500,-. Mě ji nechal kamarád za 3.000,- když si kupoval větší.
https://3d-tiskarny.heureka.cz/creality-ender-3-v3-se/#prehled/
Tiskárny vyrábí i česká firma Průša s cenou okolo 20tis.
https://3d-tiskarny.heureka.cz/original-prusa-i3-mk3s/#prehled/
Hitem jsou tiskárny Bambu Lab, které tisknou na vyšších rychlostech.
https://3d-tiskarny.heureka.cz/bambu-lab-a1/#recenze/
Pro nás občasné tiskaře, ale bohatě postačí i Ender, který udělá dost parády.
Z čeho se tiskne?
Pro tisk se používá filament (tisková struna) nejčastěji v označení PET-G nebo PLA. V nabídce je v různých barvách nebo dokonce perleťových a duhových odstínech. Pro modeláře ve vojenských barvách, nebo dokonce i průhledný.
Já si oblíbil hlavně PET-G pro svoji pevnost. Tiskne se na vyšší teploty 228 – 235°C a je odolný vůči UV (slunečnímu záření), vydrží tedy i venku. Materiál je pružný a jen tak se nezlomí. Ideální na funkční součástky, které jsou namáhané. Nevýhoda je, že se nedá moc brousit nebo natírat barvou.
Jedno kilo na cívce se dá pořídit od 350,- do 600,- za spec. odstíny.
Pro modely s finální úpravou broušení a lakování (barvení) se víc hodí PLA. Tiskne se na nižší teploty okolo 200°C. Je o trochu levnější, ale také křehčí. Proto se používá na sošky a designové modely. Cokoliv co nebude moc zatížené a vystavené slunci.
Stránky ze kterých objednávám filament:
https://www.majkl3d.cz/petg/pg-2
https://www.royalfilaments.cz/vse
https://www.aurapol.com/cz/pet-g-1-kg
Další příslušenství k tiskárně
Jako nezbytné příslušenství bych určitě doporučil 3D lak. Je to takový sprej, kterým nastříkáte podložku před tiskem a model se vám z ní pak neutrhne.
Tisková podložka na kterou tiskneme. V základu byla taková hrubá – vyměnil jsem ji za skleněnou. Někdo tiskne na zrcadlo, někdo má magnetickou. Záleží co se vám osvědčí….za mě je ideální sklo.
Další nezbytnost je posuvné měřítko (obyč. nebo digitální). Při jakémkoliv návrhu potřebujete přesně změřit co tvoříte. Nebo změřit díl, který chcete replikovat. Také když je váš nový díl držákem třeba sprchy, potřebujete přesně vědět jaký má průměr a jak bude tvarově sedět.
Software
Určitě budete potřebovat i program do počítače, který přetvoří STL model v program co tiskárna vytiskne (říká se mu slicer). Zkoušel jsem dva, první je od českého výrobce Průša...Na tiskárnách stejné značky prý skvělé, mě na mém Ender-3 nebyl tisk tak kvalitní.
Proto používám slicer CURA, pracuju s ním už více jak rok, tiskárna tiskne plynuleji, méně přejezdů a nedokonalostí na modelech.
Hotové programy se nahrají na micro SD kartu a může se tisknout.
3D tiskárna má obrovský potenciál využití. Můžete si vymodelovat prakticky cokoliv!
Větší modely lze lepit z několika dílů. Viděl jsem opravdu složitá díla z několika kilo materiálu. Pojízdné tanky, modely Star Wars lodí, sochy, postavy z komixů nebo filmů, modely domů pro architekturu, různé pomůcky a vychytávky do domácnosti, součástky strojů, ozubená kola, ….
Modely si můžete i stáhnout na stránkách:
https://www.printables.com/model?lang=cs
https://www.thingiverse.com/
https://cults3d.com/en
Každý tvořivý člověk muže proměnit svůj nápad v reálný předmět během několika hodin.
3D tisk mě baví a 3D tiskárna se stala součástí domácnosti.
Třeba vás trochu inspiruju v tom si ji také pořídit!
Galerie modelů, které jsem tvořil.