Ztratili jsme schopnost „přirozeně dýchat“

Dýchací proces, nadechování a vydechování, je jedním z velkých zázraků existence. Tento proces nejen uvolňuje životní energii, ale také nám ukazuje léčivé cesty do hlubin naší existence.

 

stromy

 

Plně se nadechnout znamená naplnit se životní energií; plně vydechnout znamená vyprázdnit se, otevřít se všemu neznámému. Skrze prohlubující se vědomí stále se měnícího rytmu tohoto primárního procesu probouzíme své vnitřní léčivé síly – energii celistvosti.

Dýchat znamená žít. Plně dýchat znamená plně žít, realizovat svůj vrozený potenciál ve všem, co cítíme, myslíme a děláme. Naneštěstí jen velmi málo lidí dýchá plně. Ztratili jsme schopnost „přirozeně dýchat“, schopnost, kterou jsme měli v raném dětství.

Chronické povrchní dýchání snižuje pracovní kapacitu našeho dýchacího systému na jednu třetinu, zpomaluje výměnu plynů a tím produkci energie v buňkách, připravuje nás o mnoho zdravých účinků, které by mělo přirozené dýchání na naše vnitřní orgány, izoluje nás od našich skutečných emocí a narušuje rovnováhu na všech úrovních našeho života.

Co je přirozené dýchání? Jak může takové dýchání posílit naše zdraví a změnit celý náš život? Chceme-li najít odpovědi na tyto otázky, musíme provést experimentální studii dýchání v laboratoři svého vlastního těla. Musíme zjistit, jak je náš dech svázán nejen s naší energií, ale se všemi aspekty naší existence – se zdravím našich tkání, orgánů, kostí, svalů, hormonů a krve; s kvalitou a rozsahem našeho myšlení, názorů, emocí a vědomí.

Proces dýchání se odehrává především v hrudní dutině, která je nahoře a po stranách ohraničena žebry a mezižeberními svaly a dole bránicí. Uvnitř této dutiny je srdce a plíce. Plíce mají tři laloky na pravé straně a dva laloky na levé straně.

Plicní laloky se skládají z houbovitého labyrintu váčků, jejichž povrch měří přibližně sto čtverečních metrů. Plíce jsou pokryté pohrudnicí. Jsou extrémně pružné a mohou se pohybovat všemi směry kromě míst, kde jsou spojeny tepnami s průdušnicí a srdcem.

Ačkoli mohou pojmout pět tisíc mililitrů vzduchu, průměrné nadechnutí obsahuje asi pět set mililitrů. Ačkoli se můžeme naučit vydechovat mnohem víc vzduchu než vydechujeme obvykle, plíce vždycky obsahují rezervních tisíc mililitrů vzduchu, aby se úplně nevyprázdnily.

Je jasné, že většina z nás používá jen malou část celkové kapacity plic. Dýchání věnujeme pozornost jen málokdy, ale když je náhodou vnímáme, uvědomujeme si, jak se plicní dutina rozšiřuje a stahuje jako měch. Při nadechování se roztahují mezižeberní svaly a zvedají žebra, hrudní kost se také trochu zvedá, zatímco bránice klesá. Rozšířený prostor vytváří částečné vakuum, které nasává vzduch a rozšiřuje plíce ke stěnám hrudníku a k bránici.

sky

 

ŠKODLIVÉ ÚČINKY ŠPATNÝCH DÝCHACÍCH NÁVYKŮ

 

Dýchání založené na špatných návycích – které nedovolují bránici plně se roztáhnout a aktivovat rytmický pohyb břišních svalů, vnitřních orgánů a tkání – má mnoho škodlivých účinků na náš organismus. Snižuje výkonnost našich plic a omezuje přívod kyslíku do buněk.

Nutí nás dýchat dvakrát až čtyři-krát rychleji, než bychom dýchali přirozeným, břišním dechem, a zvyšuje spotřebu energie. Zpomaluje proudění krve, která odvádí odpadové látky z buněk do ledvin a plic, odkud jsou vylučovány, než mohou způsobit škodu celému organismu. (Musíme si uvědomit, že sedmdesát procent odpadových látek odchází z těla plícemi.)

Zpomaluje fungování lymfatického systému, jehož funkcí je zachycovat a ničit bakterie a viry. Snižuje také množství zažívacích šťáv a zpomaluje peristaltický pohyb ve střevech, což vede k hromadění jedovatých látek v zažívacím ústrojí.

Zkrátka a dobře, takové dýchání oslabuje fungování téměř všech důležitých systémů v těle a činí nás náchylnými k chronickým i akutním onemocněním všeho druhu: k infekcím, zácpě, dýchacím a zažívacím potížím, žaludečním vředům, depresi, sexuálním poruchám, nespavosti, únavě, bolestem hlavy, špatnému krevnímu oběhu, předčasnému stárnutí atd.

 

Tao dechuMnoho odborníků věří, že špatné dýchací návyky přispívají ke vzniku takových životu nebezpečných nemocí, jako je rakovina nebo srdeční poruchy. Pomocí nenásilných, přirozených cvičení, popsaných v této knize, můžeme objevit léčivou moc přirozeného dýchání, které posiluje naše zdraví, vitalitu a celkovou pohodu.

 

 

 

(zdroj. TAO dechu – Dennis Lewis)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>