Strach je účinný prostředek kontroly

Při každém výbuchu teroristické bomby, při každém článku na přední straně Daily Mail o nárůstu zločinnosti, při každé stávce a kalamitě si ředitelé a akcionáři velkých pojišťoven mnou radostí ruce.

 

raven-1002849_1280

 

Zisky ze strachu jsou vskutku značné. Strach je nástroj ovládání. Je to strach z potrestání, co udržuje školní třídu v tichosti a usnadňuje učitelům práci. Je to strach z propuštění, co umlčuje nespokojené zaměstnance. Strach je také účinný prostředek kontroly. Strach nám rovněž pomáhá plnit naši roli spotřebitelů. Je to samotný strach ze života, co nás nutí utrácet peníze v hernách a zadávat čísla našich kreditních karet na webových stránkách. Je to strach, co nám brání vymanit se ze systému, je to strach, co nám brání v tom, abychom jako náčelník Bromden v knize Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven vytrhli kontrolní panel z podlahy služebny sestry Ratchedové, prohodili ho oknem, přehoupli se přes plot a utekli do divokých prérií. A našli sami sebe, Mnohem jednodušší je postavit se do řady s ostatními a spolknout prášek.

 

Mohli bychom se ptát, odkud strach pochází: z naší přirozenosti, nebo z naší výchovy? Vytvářejí a udržují ho v nás uměle, nebo je v lidské hrudi už od narození něco bázlivého? Jedním zdrojem strachu je samozřejmě vzdělávací systém. Malé děti jsou nebojácní, panovační anarchisté, a vzdělávací systém je zpracovává a zpracovává po dobu patnácti let, aby jim vštípil poddajnost, aby si moc nestěžovaly, až skončí v nějakém nudném zaměstnání. Vzdělávání je jako ořezávání stromků; ničí přirozený růst stromu ve prospěch tvaru, který je užitečný pro tuto komerční společnost.

 

money-256314_640

 

Masové vzdělávání přišlo v pozdní viktoriánské době, kdy se vynořovala naléhavá potřeba úředníků v nově expandujících oborech jako pojišťovnictví a bankovnictví, ve světě, který obýval Tony Hancock ve filmu Rebel. Dnes ta „Věc“, jak tomu říkal Cobbett, nebo „Kombajn“, jak to označoval Kesey, potřebuje, abychom uměli přinejmenším zadat svůj PIN do bankomatu, a k tomu potřebujeme určitou úroveň gramotnosti a znalost základních početních úkonů. Takže vás učí psát na stroji, klikat myší a nakupovat v Tesku – ale neučí vás, jak žít radostně a beze strachu.

 

(Tom Hodgkinson – Jak být volný)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>