WU WEJ – činnost vyvěrající z pouhého bytí

Zaměřujte se spíše na proces samotný než na jeho cíl nebo výsledek

 

 

To co nás posouvá tímto směrem, který taoističtí duchovní učitelé nazývají wu wej nebo-li „tvůrčí klid“, což znamená nikoli úkon vyžadující ambiciózní a odhodlané úsilí, nýbrž činnost vyvěrající z pouhého bytí. To se též někdy nazývá cestou vodního toku, protože se podobá způsobu, jakým voda působí v přírodě.

 

wu wej

 

Místo abychom se zaměřovali na předem stanovené pevné cíle, snažíme se vycítit, kudy se věci ubírají a jak do nich co nejlépe vplynout. Tato strategie, užívaná v bojových uměních a v surfingu, se zaměřuje spíše na proces samotný než na jeho cíl nebo výsledek. Dokážeme-li k životu přistupovat tímto způsobem, dosáhneme nakonec více a s menším úsilím. Kromě toho si nepočínáme egocentricky, nevybíravě a ambiciózně, jako když usilujeme o dosaženi osobních cílů, nýbrž jsme přístupni spolupráci. Výsledek potom přináší uspokojení nejen nám samým, ale slouží i k širšímu prospěchu celé společnosti.

 

Rovněž jsem si opakovaně všiml a také sám prožil, že když podle této taoistické zásady jednáme, mají tendenci projevovat se různé pozoruhodné a blahodárné náhody a synchronicity na podporu našich záměrů, které nám při práci pomáhají. „Náhodou“ se dostaneme k informacím, které potřebujeme, v pravou chvíli se objeví ti praví lidé a často se nečekaně seženou i potřebné finanční prostředky. Výskyt takových příznivých synchronicit je tak pozoruhodný a všudypřítomný, že jsme se s Christinou už naučili používat je jako jakýsi kompas naší činnosti, jako významné kritérium toho, že jsme „na správné cestě“.

 

 

(Stanislav Grof – Když se nemožné stane)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>