Rychločtení – technika jak číst zrychleně

Jak číst mnohonásobně rychleji?

 

Osobnostní rozvoj je přímo závislý na získávání nových informací a zdrojů vědění. Tyto informace vstřebáváme nejčastěji právě čtením, nebo také sledováním různých přednášek. V mém případě tvoří knihy a čtení 80% zdrojů.

Ze školy jsem měl ke čtení spíše odpor, protože to byla četba povinná. Častokrát jsem byl nucen číst něco co mě vůbec nebavilo nebo nezajímalo. Rychlost mého čtení byla proto přímo úměrná míře zájmu o čtený obsah. Přečetl jsem s bídou jednu knihu za rok….Nyní čtu jednu knihu za týden, i přes to, že nemám tolik času jako jsem měl dříve!

   

  Jak tedy číst efektivně?

 

Pojednává o tom celá kniha od Tonyho Buzana „Rychločtení“ a zmíňka o tomto tématu je i v knize „Používejte hlavu“.

Zde bych rád zmínil pouze základní metodu, která ovšem může být ihned uvedena do praxe což zvýší vaší rychlost čtení minimálně 2x – 3x!!! U lidí co pravidelně čtou to však může být 5x – 10x rychleji!

Při klasickém čtení jak nás ho učili ve škole čteme slovo po slovu, neboli fixujeme náš zrak a pozornost na každé jednotlivé slovo a tak postupně přeskakujeme. V duchu si při tom přeříkáváme slovo za slovem. Tento způsob je skutečně velmi pomalý a neefektivní, rychle se při něm unavíme a stejně tak se unaví i naše oči. Přesto tímhle způsobem čte většina populace! Je potřeba se tyto naučené zlozvyky odnaučit a vyzkoušet nový efektivnější způsob. Tím že se zbavíme přeříkávání v duchu, může náš mozek mnohem rychleji vstřebávat informace.  Díky tomu že oči naučíme plynule klouzat po řádcích se zvýší také naše koncentrace a vnímavost. Bude nás to tak mnohem více bavit a také si toho budeme více pamatovat. To za to stojí, no ne?

Naše oči a náš mozek dokáži mnohem více než si teď dokážeme představit! Celé kouzlo spočívá v tom, že oči dokáží zachytit více než jen jedno slovo. Představme si řádek slov. Očima můžeme vnímat a zachytit polovinu řádku a mozek ho dokáže hravě a rychle přečíst aniž by se zbytečně zasekával na každém jednotlivém slovu. Potom plynule přejdeme zrakem na druhou polovinu řádku > takže jeden řádek dokážeme přečíst na 2-3 fikace zraku oproti klasickému čtení kdy fixujeme na každém slovu. Chce to trochu cviku protože je to zpočátku nezvyklé. Po několika stránkách přečtených tímto způsobem však rychle pochopíte jak skvělá tato technika je! Je důležité to řádně natrénovat, přeci jen je to zpočátku nezvyklé. Po zhruba 10ti hodinách čtení tímto způsobem se to stane vaší druhou přirozeností. Už nebudete chtít číst jinak.

Pro snazší pochopení přikládám obrázek s grafickým znázorněním této techniky…

 

rychlocteni
1. je klasické pomalé čtení slovo po slově

2. rychlejší čtení > 1 řádek zvládneme na 3-4 fixace očí

3. rychločtení > 1 řádek na 2 fikace očí

 

Zkoušejte a trénujte tuto jednoduchou metodu a budete číst mnohem rychleji než kdykoliv předtím!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>