Prvních 20 hodin

 

20-hodin

Autor Josh Kaufman se zabývá nezávislým výzkumem v oblasti byznysu a podnikání, rozvoje dovedností, behaviorální psychologie a systémové optimalizace. Pomáhá lidem vydělávat více peněz, dotahovat úkoly či projekty do úspěšného konce a více si užívat života. Díky úspěšným světovým bestsellerům The Personal MBA a The first 20 hours se zařadil mezi stovku nejprodávanějších autorů v oblasti byznysu.

 

 

 

Na tuto knihu jsem se velice těšil. Autora jsem již znal z videí TEDx na Youtube, kde prezentoval svoji strategii zrychleného získávání dovedností. Moje očekávání proto bylo veliké.
V úvodu knihy se autor představuje jakožto fanatický student zapálený do osobnostního rozvoje. Vysvětluje rozdíl mezi studiem a získáváním dovedností. Je to jednoduché. Pokud chcete něco umět, musíte to dělat a procvičovat. Jen pouhým studováním bez cvičení se moc daleko nedostanete.

 

Následuje druhá kapitola – Deset principů rychlého získávání dovedností:

 

1)Vvyberte si projekt, který je možné si zamilovat.
2) Soustřeďte svou energii současně vždy jen na jednu dovednost.
3) Stanovte si svou cílovou úroveň výkonnosti.
4) Rozložte dovednost na komponenty.
5) Získejte nutné nástroje.
6) Odstraňte překážky cvičení.
7) Vyhraďte si čas pouze na cvičení.
8) Vytvořte si zpětnou vazbu.
9) Nacvičujte podle hodin v krátký intenzivních dávkách.
10) Zdůrazňujte množství a rychlost.

Tato metoda není žádným kouzlem či vědou. Představuje kombinaci selského rozumu, strategie a přípravy aplikované na dovednost, kterou chcete zlepšit.

 

Dále navazuje kapitola třetí – Deset principů efektivního studia:

 

1) Prozkoumejte danou dovednost a s ní spojená témata.
2) Skočte do toho po hlavě.
3) Najděte duševní modely a styčné body.
4) Představte si opak toho, co chcete.
5) Promluvte si se znalci, abyste si upřesnili vlastní očekávání.
6) Zbavte se rozptýlení ve svém okolí.
7) Používejte k zmapování a posílení vědomostí dobře naplánované opakování.
8) Vytvořte si rituály a kontrolní seznamy.
9) Předpovídejte věci a kontrolujte své předpovědi.
10) Respektujte své tělo.

Upřímně: mě tento výčet trochu zklamal, čekal jsem něco víc. Kde je motivace, vůle, opakování a trpělivost? Nicméně když použijeme logiku, je to v naprostém pořádku. Nic převratného, ale jako strategie získávání dovednosti by to mělo fungovat. Přesně tak, jak kniha dále prezentuje v šesti následujících kapitolách.

 

Autor metodu aplikoval na šest dovedností, každou z nich se rozhodl zvládnout za dobu pouhých 20 hodin cvičení. Zde je jejich výčet: joga, programování, psaní naslepo, hra GO, hra na ukulele a windsurfing. V každé kapitole je představena jedna dovednost přibližně ve stejném sledu po sobě jdoucích kroků. Začátek nám přiblíží dovednost samotnou, k čemu je dobrá, co nám přinese, něco z historie a pár dalších zajímavostí. Následuje hledání zdrojů informací, zhodnocení postupu, obstarání potřebného vybavení a stanovení cílové úrovně. Potom už hurá na to, jde se cvičit! Na koncích kapitol je shrnutí postupu, pro jednoduché zopakování doplněné o doporučení pro další postup. Tak jdeme na to!

 

První příkladová kapitola o józe se mi moc líbila. Vždycky jsem se chtěl naučit několik jógových pozic a díky této knize se mi to povedlo rychle a snadno. První sestavou je Pozdrav slunci. Jednoduchá a velice efektivní kombinace protahovacích cviků. Autor tuto část doplnil jednoduchýmí ilustracemi, a tak bylo docela snadné si je představit. Pokračujeme dále složitějšími pozicemi, jejichž výčet sice není úplně kompletní, ale pro dokonalé procvičení celého těla plně dostačující. Má to své kouzlo. Perfektní nenáročné cvičení pro každý den.

Další dovedností je programování pro web. Josh řeší problém správy svých webových stránek založených na wordpressu. Tento systém je velmi jednoduchý, má ale také spousty nevýhod. Autor se proto rozhodl, že si pomůže svépomocí. Tato kapitola je poměrně dlouhá a jelikož naučit se programovat není mým současným cílem, moc mě nebavila. Na druhou stranu jsem alespoň získal povědomí o tom, co programování obnáší a na jakém principu je založené. Když bude třeba, vím, kde hledat informace a jak na to. A to se hodí!

Jdeme dál – Psaní naslepo. Dle názvu kapitoly mi nebylo hned úplně jasné, o co půjde. Jedná se tedy o psaní naslepo na pc klávecnici. Na tom není nic zvláštího. Píše tak hodně lidí. Velikým překvapením pro mě bylo zjištění, že existuje i jiné rozložení kláves, než jaké používá 90% pc klávesnic. Při pohledu do historie objevíme, že Querty rozložení kláves tak, jak ho známe, vzniklo původně před dávnou dobou na psacích strojích. Tam záleželo především na tom, aby se nejpoužívanější písmenka vzájemně nezasekávala. Proto je tvůrci klávesnice rozházeli.V současné době to již ale nemá žádný význam, jen jsme si na to prostě zvykli. Tak píšeme a prsty létají po celé klávesnici hodně nefektivním způsobem. Tento problém řeší alternativní rozložení Colemak, které více šetří pohyby prstů. Je tudíž více efektivní a šetří čas. Má však jednu chybičku: je to z počátku veliký nezvyk! Proto Josh Kaufman trénuje ve cvičném programu s klávesnicí bez popisek, aby ho to nelákalo dívat se, kde jaké písmenko je. Zpočátku je to velmi pomalé a frustrující. Po několika hodinách psaní to však začíná fungovat. Josh trénuje každý den hodinu před spánkem. Proč právě před spánkem? Dle výzkumů prý mozek během následujícího spánku lépe propojuje neurony zodpovědné za pohyby rukou a tak se nové nezvyklé pohyby dostanou do podvědomí mnohonásobně rychleji – spánek je proto pro manuální dovednosti klíčový!

Pokračujeme hrou GO. Jedná se o nejstarší deskovou hru na světě. Pochází z Číny z 2.tisíciletí př. n. l. Hraje se na poměrně veliké ploše s dvoubarevnými kameny. Hráči se střídají a zabírají tak území. Mohou také zajmout soupeřovy kameny- pokud se jim podaří správně je obklíčit. Je to logická hra s velmi jednoduchými pravidly. Nicméně je hodně náročná na pozornost a zvládnutí emocí. Jedna partie trvá přibližně hodinu. Existuje neuvěřitelně mnoho způsobů a kombinací, jak ji zahrát, čímž se také výrazně liší od šachů tolik známých v našich končinách. Osobně mě hra moc nezaujala. Avšak díky této knize mám povědomí, o čem je a jak ji na základní úrovni hrát.

Následující kapitolu jsem četl s mnohem větším zaujetím. Hra na ukulele! Malinkatá kytarka se čtyřmi strunami. Je prý jednodušší na zvládnutí než kytara. Sám to však nemohu porovnat. Jsem rozhodnutý si jedno v blízké době pořídit a vyzkoušet na vlastní kůži. Josh popisuje základy. Jeho cílem je zvládnout píseň na čtyři akordy, díky kterým je možné zahrát většinu popových písní současnosti (jak je také možné vidět na videu z TEDx). Vypadá to jednoduše, povedlo se! Zní to skvěle. Už se těším na své ukulele.

Závěr knihy je věnován windsurfingu. Zajímavý to sport, tak proč se s ním neseznámit o něco blíže? Autor opět postupuje podle výše uvedené strategie. Nejdříve zkoumá dostupné informační zdroje a stanovuje si cílovou úroveň, které chce dosáhnout. Následně zkoumá potřebné vybavení vhodné pro začátečníky a dostupnou vodní plochu pro cvičení. Seznamuje se také s případnými riziky – jako je například podchlazení či dokonce utopení. Po přípravě následuje první trénink. Dopadl katastrofálně! Windsurfing není zpočátku jednoduchý, důležité je se nevzdávat. Jak k tréninku přistupovat efektivněji? Na kterou nejdůležitější věc se zaměřit? Podle této strategie nemůže žádný problém dlouho vzdorovat. Po několika dalších cvičeních rovnováhy a obratů již Josh zaznamenává první pokroky. Konečně překonal počáteční frustraci, dokáže se s prknem rozjet, otočit a vrátit se na místo, odkud přijel. První velký úspěch a dál už se může jen zlepšovat. A tak je to naprosto se vším, co se v životě můžeme naučit. Stačí jen vytrvat!

Jakmile začnete, nesmíte přestat, dokud nedosáhnete cílové úrovně výkonnosti nebo necvičíte alespoň dvacet hodin. Smíte mít potíže, ale nesmíte přestat. Dokažte svou výdrž a nepřestávejte. Podaří se vám to – je jen potřeba cvičit. Jediná doba, kterou si můžete vybrat ke cvičení, je dnešek! Ne zítra, příští týden, měsíc nebo rok. Dnes.

 

Knihu celkově hodnotím jako velice povedenou. Jednoduchou formou učí čtenáře efektivitě a postupu, jak zvládnout jakoukoliv dovednost v co nejkratším čase. Učí na přímých příkladech, takže je snadné si to představit, nebo dokonce hned vyzkoušet jako např. u jógy. Někdo k těmto strategiím možná dospěl sám logikou a přirozeným vývojem. Jsem však přesvědčen, že Prvních 20 hodin může pomoct široké škále lidí. Postupy zde uvedené jsou plně funkční a použitelné pro cokoliv, co chcete zvládnout.

 

Když se ráno probudíte, máte na výběr. Můžete svůj čas věnovat osvojování dovednosti, se kterou bude váš život úspěšnější, zábavnější a uspokojivější. Naučte se cizí řeč, prozkoumejte novou hru, pracujte na svém projektu, uvařte nové jídlo, vytvořte umělecké dílo, je to snazší, než to vypadá. Nepromrhejte svůj čas tím, že budete dělat něco jiného.

Co budete dělat dnes?

Jak se naučit cokoliv za 20hodin tréningu!!

Martin Palla 5. 6. 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>