Myšlenkové Mapy

Znáte myšlenkové mapy? Určitě jste tyto dvě slova už zaslechli. Používáte je? K čemu je to dobré? Jaký je jejich přínos?

 

Myšlenkové mapy nebo také Mind maps vznikly už v časech Leonarda Da Vinciho. Používal je také Charles Darwin při tvorbě své evoluční teorie, kdy větvil vývojová stádia zvířat právě do myšlenkových map. V naší době je pro nás znovuobjevil Tony Buzan > toto jméno si velmi dobře zapamatujte, je to perfektní zdroj vědění! Tento 71 letý pán narozený už v roce 1942 změnil mnoha lidem pohled na vzdělávání. Objevil totiž způsob jak se učit mnohem snazším a zábavnějším způsobem než nás učili ve školách. Jeho knihy a přednášky jsou velikou inspirací pro všechny, kteří chtějí rozvíjet svůj potenciál a kreativitu. Mě motivoval neuvěřitelným způsobem. Díky knihám „Používejte hlavy“ a „Myšlenkové mapování“ jsem si uvědomil jaký poklad si sebou nosíme ve svých hlavách. Kapacita lidského mozku je nevyčerpatelná! Zjistil jsem jak malou část tohoto úžasného biotického počítače využíváme a hned si představil, jaké by to mohlo být, kdybych ho uměl využívat lépe. Kolik nových možností by mi to přineslo?

Teď už ale zpátky k myšlenkovým mapám. Myšlenkové mapy jsou prostorovým znázorněním nějakého tématu, situace, problému, poznámek, vize, atd. Ze školy jistě každý z nás ví jakým způsobem vznikaly naše poznámky v sešitech. Lineární zápis, odrážky, psané často jen jednou barvou, nudné, fádní bez viditelných souvislostí. Oproti tomu zápis formou myšlenkových map funguje na principu asociace. Myšlenková mapa vychází z jednoho uzlu – centra – ústředního tématu. Z něj potom vychází hlavní a nejdůležitější asociace – myšlenky. Každá větev má jinou barvu, můžeme ji doplnit i obrázkem, což je pro náš mozek a paměť tím nejlepším prostředkem k zapamatování! Z těchto hlavních větví dále vyrůstají vedlejší větvičky, podobně jak se rozrůstá živý strom, tak i myšlenkové mapy rostou a rozvíjí se. Kdykoliv je možné je doplnit o další nápady a poznámky. To úžasně stimuluje naší kreativitu a představivost. Při pohledu na myšlenkovou mapu hned vidíme kde jsme a co s čím souvisí, díky tomu máme pojem o celku. Od to ho pak můžeme postupovat k detailům, přesně tak jak to má náš mozek rád.

Zde je malý příklad jak si zpříjemnit učení anglických slovíček pomocí mind map.

Fruits

Využití myšlenkových map je velmi široké, proto uvedu jen několik příkladů. Další možnosti nechám vaší kreativitě. Sám myšlenkové mapy využívám velmi často. Například při psaní recenze na knihu „Myslete jak Sherlock Holmes“ jsem během čtení tvořil myšlenkovou mapu, abych si udělal přesnou představu celkového obrazu knihy. Tento postup je možné použít při čtení jakékoliv knihy nebo studijního materiálu. Do mapy zanesete klíčová slova, která vám potom asociují jednotlivé kapitoly a jejich části, takže je mnohem lépe pochopíte a budete schopni si přečtené velice rychle vybavit.

Další využití map je při plánování čehokoliv. Pojedete na dovolenou? Plánujete rekonstrukci? Pořádáte nějakou společenskou akci? Myšlenkové mapy vám to značně usnadní. Důležité je si položit klíčové otázky. KDE? KDO? KDY? CO? JAK? Potom do jednotlivých větví zakreslíte odpovědi a hned budete mít přesnou a jasnou představu-plán podle, kterého vše uskutečníte.

Je to taková hra, zábava, která vás rozvíjí a inspiruje. Díky myšlenkovým mapám můžete lépe využít svůj mozek a paměť. A to za to přece stojí!!!

 

Čím myšlenkové mapy tvořit?

Nejjednodušší je papír a několik barevných pastelek. To zvládne i malé dítě. Používání barev a malých obrázků přímo podporuje zapamatování. Proto se vyhněte jen jednobarevným mapám. Obrázek vydá za několik slov!

Pro někoho může být lepší tvořit mapy na počítači. Top software je přímo od Tonyho Buzana a jmenuje se „iMindMap“. Jako freeware je velice použitelný „Edraw Mind Map“.

Pokud používáte chytrý telefon s androidem mohu doporučit aplikace „SimpleMind“ nebo „Mindjet Map“, které sám také velice často používám.

 

Pokud se chcete o myšlenkových mapách dozvědět mnohem více doporučuji knihu „Myšlenkové Mapy“ přímo od mistra Tonyho Buzana. Tam naleznete naprosto vše!

 

PřednáškaTonyho Buzana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>