Jediná Věc

 

jedina vecKrátce o autorovi…..

Gary Keller je zakladatelem a předsedou představenstva realitní společnosti Keller Williams, největší sítě realitních kanceláří v Severní Americe. Je považován za jednoho z nejvlivnějších vůdců v oblasti nemovitostí. V průběhu třiceti let vedl svou společnost k nepřetržitému růstu a ziskovosti. K jeho nejprodávanějším titulům patří: The Millionaire Real Estate Agent, The Millionaire Real Estate Investor a SHIFT: How Top Real Estate Agents Tackle Tough Times.

Jako trenér a řečník už pomohl bezpočtu lidí dosáhnout úspěchu, a to díky zaměření se na jejich „jedinou věc“. Pro ty, kdo jej znají, se může zdát překvapivé, že on sám za svůj největší úspěch pokládá život s manželkou Marií a synem Johnem.

 

„Honíte-li dva zajíce…nechytíte ani jednoho.“ (ruské přísloví)

Kniha je psaná jednoduše, ale zároveň chytře. Žádné složité zamotané myšlenky, při kterých by bylo potřeba dlouze přemýšlet. Nezahltí vás komplikovanými slovy. Naopak, překvapí svou věcností – zaměřením jen na to podstatné. Vše je tak, jak má být, přesně na svém místě, ve správné míře a ve vypilované formě. Čte se s podobnou lehkostí, jako když horkým nožem krájíte máslo. V klidném tempu ji bez problémů zvládnete přečíst za jediný víkend! Pevně věřím, že to nebude naposledy, kdy ji budete držet v ruce. K takovým knihám je dobré se občas vrátit, abychom si připomenuli uvedené principy a myšlenky, a to až do doby, než se stanou naším návykem či každodenní rutinou.

V knize je mnoho citátů. Texty často doplňují grafy a diagramy (33obrázků) pro přesný příklad a lepší představu. Z mého pohledu je to velice přínosné, protože vizuální znázornění mnohdy vydá za víc než 1000 slov. Vše na mě působilo naprosto vyváženě – poměr dat z výzkumů, citáty, obrázky a myšlenky autora v přesně takovém množství, aby čtenář plně pochopil principy pro svůj růst a vývoj. Kniha je silně motivační, vede čtenáře k efektivitě. Skutečná efektivita totiž nespočívá v tom zvládat 10 věcí naráz. Efektivita znamená dělat jen jednu důležitou věc na 100%. Toto byl můj veliký osobní problém. Díky Garymu jsem pochopil, jak myslet a dělat věci ještě lépe. Zaměřit se jen na to skutečně důležité!

V úvodu knihy autor nastiňuje klíčové myšlenky – zaměření se na jednu jedinou věc a dominový efekt. Klasická demonstrace dominového efektu představuje sestavení řetězu postaveného z dominových kostek. Pak stačí povalit první z nich. Padající dominová kostka při svém pádu povalí jednu sousední dominovou kostku atd. Zajímavý na tom je fakt, že každá další kostka může být o 50% větší než ta předešlá. I přesto ji dokáže menší kostka shodit. K tomu se dá připodobnit cesta za úspěchem, kdy stačí povalit první kostku a další budou následovat. Získáme tak jistou setrvačnost, stejně tak jako kostky domina. Podobnou myšlenku sděluje i staré čínské přísloví „Abychom prošli tou nejtěžší cestou, stačí, když vždycky uděláme jen jeden krok; ale musíme dělat jeden za druhým“.

Během čtení jsem mnohokrát zažil AHA momenty, kdy jsem si uvědomil pravdu. Pravdu o tom, že jsem také uvěřil mnoha zažitým lžím. A právě lžím se věnuje první část knihy. Jednotlivé podkapitoly přesně vystihují to podstatné – LŽI, podle kterých většina z nás funguje:

 •  1. Všechno je stejně důležité (práce podle priority, to nejdůležitější na první místo)
 • 2. Současné práce na více úkolech (mýtus multitasking, minimalistický přístup a paretovo pravidlo)
 • 3. Disciplinovaný život (disciplína vede k vytvoření návyku za 66dnů)
 • 4. Vůlí lze zvládnout všechno (vůle jako omezený zdroj, lehce vyprchá)
 • 5. Vyrovnaný život (rovnováha mezi prací a rodinou)
 • 6. Velké je špatné (velké myšlenky a velké cíle jsou kompasem úspěchu)

 

Tím, že se zbavíme zažitých omezení, budeme více otevření přijmout nové myšlenky, kterým se věnuje část druhá nazvaná PRAVDA (otázky jsou důležitější než odpovědi).

„Život je otázka, a způsob, jakým ho prožíváme, je naší odpovědí.“
Co je tou JEDINOU VĚCÍ, kterou když udělám, všechno ostatní bude snazší nebo zbytečné?

 • Ústřední otázka
 • Úspěšný návyk
 • Cesta k velkým odpovědím (myslete velkoryse a konkrétně)

 

Po této přípravě nám Gary Keller představí závěrečnou třetí část MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY
(odhalení vašich skrytých možností)
„I když jste na správné cestě, předjedou vás, když tam budete jen tak sedět.“

 • Žijte s účelem (účel jako kompas, priorita jako řídící síla)
 • Žijte podle priorit – jedné priority (určení směru, jakým jít, účel bez priorit je bezmocný) Priorita z latinského prior, což znamená „první“, stanovování současného cíle. Hyperbolické diskontování – čím vzdálenější je odměna v budoucnosti, tím menší je okamžitá motivace ji získat. Kam jdete? A kde chcete jednou být?
 • Žijte pro produktivitu (rezervování času – způsob, jak zajistit, že se udělá to, co musí být uděláno / soustřeďte se úplně na práci, kterou právě děláte) Rezervujte si svůj volný čas. Nejprve rezervovat čas na zotavenou a potom čas na svou jedinou VĚC.
 • Chraňte si svůj čas- (žádné vyrušení, maximalizace soustředění pouze na jednu věc bez rozptýlení na potřebnou dobu) Lidé, kteří dosahují mimořádných výsledků, jich nedocilují dlouhou pracovní dobou. Docilují jich tím, že v době, kterou mají k dispozici, toho udělají více.
 • Tři závazky (1. sledujte cestu mistrů, 2. přejděte od „P“ k „U“, 3. buďte zodpovědní) Znalosti závisejí na investovaném čase více než na čemkoli jiném, mistrovství, vydat ze sebe to nejlepší. Podnikavý (přirozený přístup) nebo Účelný (neobvyklý) „Stále chci růst, tak co mohu udělat?“ Otevřenost k novým dovednostem, novému myšlení, novým vztahům. Účelné chování je závazkem přijmout ten nejlepší možný přístup. Zodpovědnost – chcete-li mimořádné výsledky, nemůžete být obětí.
 • Čtyři zloději 1. Neschopnost říci NE – čím více věcí děláte, tím méně úspěšní budete. Nemůžete vyhovět všem, tak se o to nepokoušejte.
 • 2. Obava ze zmatku („Je-li neuspořádaný stůl znakem neuspořádané mysli, čeho je potom znakem prázdný stůl?“ Albert Einstein)Nebuďte obětí okolností. Když se oháníte svými omezeními, zůstanou vám! Vždycky je nějaký způsob, jak to udělat, buďte kreativní!
 • 3. Špatné zdravotní návyky (cvičit, zdravě jíst, snídat, meditovat, nežít na úkor zdraví) 10tisíc kroků za den, 8hodin spánku <rovnováha duchovní energie, fyzické energie, emoční energie, duševní energie, pracovní energie> Strávíte-li časné hodiny dne získáním energie, vydržíte po zbytek dne s malým dodatečným úsilím. Pozitivní energie vytváří pozitivní setrvačnost!
 • 4. Okolí vaše cíle nepodporuje (obklopujte se jen lidmi, kteří vás pozvednou výše)

 -Jediná věc v praxi – Dělejte to, co jste se naučili!

 

Uspořádání knihy mě překvapilo naprostou přehledností, se kterou jsem se ještě v žádné jiné nesetkal. Díky tomu je velmi snadné se vracet zpět k důležitým částem. Vždy rychle naleznete přesně to, co hledáte. Každá kapitola je zakončena krátkým shrnutím toho podstatného. Tím dochází k snadnému zapamatování. Po přečtení si pak stačí připomenout pouze tato shrnutí, hned se vám lehce vybaví, o čem byla celá kapitola.

Pokud tedy máte rádi knihy osobnostního rozvoje, je to kniha přesně pro vás! Kdybych měl uvést 3 nejlepší motivační knihy, na prvním místě by byl Stephen R. Covey – 7 návyků skutečně efektivních lidí, na druhém Mark Dzirasa – 21 dnů a na třetím Gary Keller – Jediná věc. Je to skvělá kniha. Geniálně jednoduchá a přesto přesná a výstižná.

Jako doplněk knihy bych vyzdvihnul také web www.the1thing.com, na kterém můžete nalézt další informační zdroje, plánovací kalendáře a vše ostatní, co se do knihy nevešlo.

Úspěch je v nás! Žijte tak, abyste si toho na konci museli vyčítat co nejméně. Když se lidé ohlížejí za svým životem, největší výčitky jim působí věci, které neudělali…Když víte, co je nejdůležitější, všechno dává smysl. Když nevíte, nedává smysl nic.

 

Martin Palla 15. 4. 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>