EMOCE a jak je zvládnout?

EMOCE NEW

 • Jakou míváte nejčastěji náladu?

 • Co vás ovlivňuje?

 • Co vás dokáže rozladit?

 • Přemýšleli jste někdy nad tím proč tomu tak je?

 

Proč se někdy cítíme přímo skvěle, vzápětí se však něco stane a nás to vyvede z našeho klidu a pohody. Můžeme to vůbec nějak řídit a ovlivňovat, nebo jsme jen obětí okolností kolem nás. Řídí nás snad někdo jiný? Můžeme být pány svých Emocí a svých životů???

EMOCE

Pro kvalitní život a nastartování osobnostního růstu je klíčové pochopit jaký vliv na naší energii a výkonnost mají EMOCE. (emoční inteligence)

To na jakém stupni emocí se nacházíme přímo ovlivňuje to kolik energie máme k realizaci našich cílů. Ovlivňuje to také jaké myšlenky se nám rodí v hlavě, to má vliv na naše reakce, na vztahy k lidem, na to jestli se cítíme skvěle, dobře nebo špatně.

Toto naladění pak přímo řídí i to jaké události si do života přitahujeme. Věřím, že něco jako náhoda neexistuje. Vše co zažívám mi to jenom potvrzuje. Většina knih o tom také hovoří. Svět který prožíváme je prostým odrazem našeho naladění a myšlenek. Pokud je to skutečně tak, v případě, že myslíte stále na nejhorší se vlastně sami zaklínáte. Často se bojíte toho co by se molo stát. Rádi se díváte na horory a prožíváte každý den hrůzy a strachy. Váš život pak bude odrazem tohoto nastavení. Budete více přitahovat situace a lidi z tohoto spektra. Váš život tak bude zrcadlit vaše emoce a náladu. Nehody a nepříjemní lidé jen umocní bezmoc a nespravedlivost světa, ve kterém žijete, ale který jste si tak nevědomky sami stvořili. Je to jako začarovaný kruh, černé myšlenky přitáhnou černé emoce, ty přitáhnou černé situace a nehody.

 

Jsou lidé, které za celý život nikdo neokrade, mají přirozeně „štěstí“ jsou stále zdraví a na co sáhnout se jim daří. Jsou spokojení a veselí…Někdo by řekl, že jsou šťastní právě proto že mají takové „štěstí“ a že jim život přeje. Vtip je v tom že je to celé obráceně!! Život jim přeje právě proto, že jsou naladěni na vyšší vibrace a těmi je právě radost, štěstí, láska a vděčnost. Pak i situace a náhody korespondují s tímto naladěním. Potkávají příjemné lidi, snadno nalézají pomoc. Svět kolem je pak až zázračně přátelský.

SMUTEK

Naproti tomu pokud je někdo zarytý negativista co nenávidí lidi a svět kolem sebe, nadává na situaci ve které se nachází, obviňuje všechny a všechno jen, aby nemusel nést odpovědnost za to kde teď je. Má velmi malou šanci, že se posune někam výš. Pak zažívá nejistotu, strach, smutek, což jen umocňuje jeho přesvědčení že svět je zlý a všechno stojí proti němu. Ve skutečnosti je to ale tak, že jeho jediným nepřítelem je on sám, protože je ovládám nízkými emocemi, tyranem ve své hlavě (1-3.stupeň). To je velice flustrující a vyčerpávající. V tomto stavu je velice těžké řešit problémy a rozvíjet svoje schopnosti. Jsme tak jen obětí sebe sama a svého naučeného způsobu myšlení.

 

Jak to tedy změnit!?

 

Vzpomeňte si jaké to bylo když jste byli zamilovaní?? Jaký byl svět, jak bylo všechno úžasné a jednoduché. Kolik energie jste měli a s jakou radostí jste prožívali každičký den! Co to způsobilo? Odpověď je jednoduchá…LÁSKA…Ano je to tak. Zní to jako klišé, ale je to nejmocnější pomocník na cestě z bahna negativity. Stačí přesměrovat myšlenky od toho, co se mi nelíbí a co nemám rád, na to co mám rád a co se mi líbí…Proč by někdo celý den myslel jen na věci co mu vadí a které nesnáší? Smutné je že mnoho lidí právě takto myslí. Pomáhají nám v tom totiž i noviny a zprávy v televizi, které se orientují výhradně na negativitu a tím ji jen posilují.

Proto je dobré pěstovat vnitřní pozornost a sledovat tak sebe sama a své vnitřní pohnutky, myšlenky a podmíněné reakce. Tím že je u sebe začnu pozorovat, mohu si vědomě vybírat reakci jinou. Mohu přerušit tok negativních myšlenek a začít myslet na příjemné věci, které mám rád. Muhu se více zaměřit na hezké věci, mohu vnímat krásu přírody, krásu hudby. Vědomě mohu určovat směr jakým se mé myšlenky ubírají. Nebo je můžu jen nezaujatě pozorovat a nepřikládat jim důležitost. Můžu se jim smát, tím pěstovat radost místo smutku.

 

„TO, ŽE MÁŠ OPRÁVNĚNÝ DŮVOD SE ROZČILOVAT, JEŠTĚ NEZNAMENÁ, ŽE SE ROZČILOVAT MUSÍŠ… VŽDYCKY MÁŠ NA VÝBĚR, JAK BUDEŠ REAGOVAT.“

RADOST

Proto je důležité umět ovládat své emoce a vědomě je držet na 4. a 5.stupni! Tyto dva stupně nám dodávají sílu a energii, posilují nás k vyšším výkonům a větší stabilitě. Zkuste si udržet skvělou náladu po celý den. Je to taková hra…. sledovat svoje emoce a učit se jim rozumět. Vaše emoce nejsou závislé na lidech ani na situacích ve kterých se nacházíte. Jediné co je skutečně řídíte VY! Naučte se být pánem svých emocí, získáte tak velikou moc a sílu. Buďte vědomí!!!

 

Lidé kteří se dožili věku přes 100 let mají něco společného, uhodnete co to je?

 

Spisovatelka Bel Kaufman zemřela loni ve věku 103 let. Svůj dlouhý život připisuje smíchu.

Manohar Aich (101 let) : Nikdy nenechávám stres, aby mě přemohl. Už od mládí mám finanční problémy, ale přesto zůstávám šťastný.

Fauja Singh (103 let): Proč se zabývat maličkostmi? Nestresuji se. Nikdy jste neslyšeli o někom, kdo zemřel na štěstí.

 

Je totiž dokázáno, že největším zabijákem lidí je právě stres a negativita! Ani strava, ani zdravý zdravotní styl vám nedokáže zaručit dlouhý život….Naproti tomu smích, láska, štěstí, radost a spokojenost povedou váš život jistou cestou ve skvělé kondici k vysokému věku.

 

2 Comments

 1. Moc pěkně zpracovaný článek!

  Ne jednu stranu souhlasím, že bychom si měli vědomě vybírat své nálady a emoce, které chceme prožívat. Na druhou stranu rozdělení emocí na vyšší a nižší mi přijde jako toxické přesvědčení, které vede nejdřív k potlačování přirozených mechanizmu („nižších negativních“ emocí) a následně ke spoustě problémů.

  Odmítání, potlačování přirozených emocí jako hněv, strach, lítost apod. je podle mne jeden z důvodů proč se tzv. realisti dívají na „sluničkáře“ jako na někoho kdo nechce vidět realitu.

  Doporučují kouknout např. na náš článek o zlosti

  Přeji pěkný den a život bohatý na emoce!

  • Děkuji za komentář! Článek jsem psal před přibližně dvěma lety, v té době jsem vnímal realitu tímto způsobem. Teď v současnosti by se můj pohled trochu lišil, v závislosti na poznání, které jsem za tu dobu získal :) V pravdě jsou pouze dvě emoce…láska a strach…vše ostatní z nich pramení, a to je dualita. Hněv, strach a lítost jsou jen reakce ega, vědomí člověk už je téměř nepociťuje. Nemá k nim žádný důvod, protože jeho ego je umenšené. Nezakládá si na osobní důležitosti. Nejde ani tak o to něco potlačovat, ať se věci dějí…Kdo by měl takový hněv, ať si klidně zařve! Nebo ať se vymlátí do boxovacího pytle. Potlačovat emoce je marné, lépe je prožít, pokud člověk vnitřně není dostatečně zralý na to je prohlédnout jako iluzorní naučené vzorce egoismu. Nicméně v této fázi si člověk alespoň to, jak situaci vnímá, jestli pozitivně -negativně, nebo jen neutrálně, může vědomě vybírat. Jestli jsem rád za to co se mi děje, nebo k tomu cítím odpor. Vše je dobré a má to svůj smysl. Vím, že když se něco děje, děje se to proto, aby mě to naučilo zkušenosti, když ji zvládnu přijmout bez odporu realita je pak taková „přátelštější“ jakoby loutkář, který tahá za nitky v této velké životní hře přesně věděl komu se má co stát….a děje se. Fenomém synchronicity už jsem mnohokrát zažil. Mohu tedy říct, že svou „realitu“ si každý ohýbáme právě svým naladěním a stavem vědomí…hodně se toho dá vyčíst i ze snů, které se člověku zadají.

   Pěkný den! Nechť tě mír provází

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>