Brain Booster – Zrychlení mozku

Máte před důležitou zkouškou, nebo se chystáte na pracovní pohovor? Případně se potřebujete více soustředit na učení? Jak rychle nabudit váš mozek k maximálnímu výkonu? To vše se dozvíte v právě tomto článku.

 

Teď trochu teorie. Jak je známo mozek se skládá ze dvou hemixfér – pravé a levé. Každá z nich funguje jiným způsobem. Levá pracuje lineárním způsobem, je tedy zaměřena na analytické myšlení, logiku, jazyk, fakta, data, čísla, čas, matematiku….Ta pravá pracuje celistvím způsobem a jejím zaměřením je tvořivost (kreativita), intuice, umění, hudba, rytmus, emoce, fanzaie, chutě, vůně…. Moc zajímavé je i to, že pravá hemisféra ovládá levou část těla a levá pravou část. Takže pokud jste leváci jako já máte dominantní pravou hemisféru a lépe tak zvládáte dovednosti, na které je zaměřena. Další zajímavostí je fakt, že během dne se hemisféry střídají, takže po určitou dobu vám více pracuje jedna a poté se to prohodí zase na tu druhou. Proto vám někdy určité činnosti jdou lépe něž jindy, v závislosti na tom, jak se trefíte do právě aktivnější hemisféry, jež zpracovává dannou činnost. Jak probudit tu správnou hemisféru, kterou zrovna potřebujeme? Nebo ještě lépe, jak je probudit obě dvě a dosáhnout tak nejlepšího výkonu? Poslouží nám k tomu jednoduchá cvičení.

Tady je to první, velice diskrétní cvičení – představíme si před sebou velikou ležatou osmičku (neboli znak nekonečna) a oběma očima několikrát obkreslíme tento tvar. Nejdříve jedním směřem např. 5x a poté směr obrátíme opět 5x. Tím se zapojí obě dvě hemisféry a budou po následující dobu aktivní. Na stejnéme principu fungují i čínské koule, které se rotují v ruce. Také nejdříve po směru hodinových ručiček a pak zase obráceně. Nejdříve v jedné ruce a potom ve druhé. Protože jsou jednotlivé himisféry propojeny každá s opačnou polovinou těla, vybudíme je tím k činnosti.

8-lezata

Druhé cvičení vyžaduje o něco více pohybu, proto je spíše určené pro domácí použití například před učením. Postavíme se, zavřeme oči a střídavě zvedáme kolena, kterých se dotkneme protilehlou rukou. Takže pravou ruku na levé koleno a levou ruku na pravé koleno. To zopakujeme približně 10x. Má to stejné efekt jako cvičení první s jednou malou výhodou – lépe se nám začne prokrvovat mozek.

Poslední důležitou pomocí pro váš mozek je jeho palivo – kyslík. Díky správnému a hlubokému dýchání můžeme velice zrychlit jeho činnost. Bez kyslíku totiž vetšinou začínáme zívat a učení nebo soustředění se na něco jde jen obtížně. Když se prodýcháme, vlije nám to energii do těla, mozek se nabudí a bude připraven fungovat tím nejlepším způsobem. Proto když se cítíte unavení zastavte se na chvíli a začněte zhluboka dýchat, stačí jen 10 nádechů, po kterých hned ucítite tu obrovskou změnu.

 

Hodně úspěchů přeje Martin Palla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>